Великденски яйца с естествени материали

Великден наближава и всички ние започваме да събираме идеи за боядисване на яйцата. В търговската мрежа се продават, много и различни варианти за шарене и рисуване на Великденските яйца, но днес ние ще ви дадем варианти на боядисване с естествени багрила, подправки и алтернативни техники.

Багрила от кухнята…

Великденски яйца с естествени багрила.

Някои подправки, плодове или зеленчуци съдържат естествени багрила, и могат да вземат сериозно участие във Великденската декорация. Като всяко багрило, естествените багрила също трябва да се пазят от окисление, което ще промени цвета им. Най-евтиния и лесно достъпен антиоксидант, който ще попречи на потъмняването на цветовете е оцетът. Прибавяйте по малко оцет към всяко багрило, за да си гарантирате ярки цветове. Недостатъкът на естествените багрила е, че се изтриват лесно. Затова бъдете много внимателни с боядисаните яйца и не ги търкайте с нищо, докато не засъхнат. Не забравяйте и че с естествени багрила може да не получите толкова наситени цветове, но за сетка на това, яйцата ви ще няма да бъдат боядисани със химически оцветители, които за жалост преминават през черупката.


ЖЪЛТО – куркума на прах – дава от лимонено до патешко жълто, в зависимост от това колко дълго е преседяло яйцето в боята. Смесете около 300 мл вода с 1.5 с.л. фино смляна куркума и 1 с.л. оцет и кипнете сместа. Боята е готова!


РОЗОВО – сумак на прах – дава от бебешко розово до цикламено, в зависимост от времето на престой на яйцето. Купувайте сумак само от арабските магазини или оборотните магазини за подправки, тъй като за да оцветява е необходимо да бъде наистина пресен. Стар сумак няма да даде цвят на яйцето. Направете боята по същия начин като с куркумата.


СИНЬО – червено зеле – от гълъбово до бебешко синьо, в зависимост от времето на престой на яйцето. Интересното при тази боя е, че като извадите яйцето наглед нищо няма да се е променило, но когато започне да съхне ще се появи синкавия цвят. Направете боята като нарежете една малка зелчина на ситно и я залеете с около 2L вода. Прибавете 2 с.л. оцет и кипнете сместа. Оставете я да къкри около час, след което можете да спрете котлона или пък да пуснете яйцата да се сварят директно със зелето. За интензивно син цвят яйцето трябва да престои между 10-30 минути.


БОРДО – червено цвекло – изберете наситено червено цвекло, а не светло розово. При избора на светло можете да одерете леко кората, за да видите цвета му. Направете боята по същия начин като зелето.


ЛИЛАВО – черни боровинки, замразени или пресни – от светло лилаво до тъмно лилаво – за боята ви трябват 1L вода, около 300-400 г боровинки и 1-2 с.л. оцет. Кипнете сместа, след която пасирайте фино. По желание можете да я прецедите.


ОХРА/ОРАНЖЕВО – люспи от кромид лук – тук можете да процедирате по два начина.

1. Направете боя за едноцветни яйца – сварете две големи шепи люспи с около 1L вода и 2 с.л. оцет. Прецедете люспите и боядисайте яйцата;

2. Направете мраморни яйца. Опаковайте бяло яйце със сухи люспи от лук, след което го пъхнете в тънък чорап. Сварете яйцето по този начин и ще имате отпечатани шарки от люспите.

Декупаж…

Декупаж яйца.

Знаете, че декупажа е техника на залавяне на салфетки с лепило върху различни предмети… това е варианта, ако няма да ядете яйцата. Когато, обаче ще ядете яйцата, за лепило се изполва белтък, леко разбит на пяна. Препоръчвам ви да ползвате бели яйца, за да бъде по-отчетлива картинката от салфетката. С помощта на четка, потопена в разбития бетък, залепете парченца красиво изрязана салфетка. След това оставете яйцата да изсъхнат добре за няколко чаша.

Опаковани яйца…

Опаковани Великденски яйца.

Този вариант ползвам доста често, не само защото е красиво, различно и не на полседно място здравословно. Необхосими са ви различни панделки, дантели, сухи цветя, канап или каквото още имате под ръка. Украсете ги по ваш вкус и въображение, а резултата е… Красота, която имате само вие.
Каквото и да изберете за вашите Великденски яйца, не забравяйте да се забавлявате и да добавите магичната Щипка любов ❤.
Светли Великденски Празници!🐇🐇🐇

Article Categories:
Празнични

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *